Lilit

Sve što se tiče natalne astrologije -- aspekti, znakovi, planete, kuce, fiksne zvezde, stepeni, središnje tačke, arapske tačke.
Post Reply
Dijana
Posts:36
Joined:Mon Feb 26, 2007 3:42 pm
Location:Beograd
Lilit

Post by Dijana » Mon Mar 05, 2007 1:24 am

Pa možemo da otvorimo i novu diskusiju na ovu temu! Trebalo bi možda razjasniti značenje tih (kako ih mnogi astrolozi smatraju) sporednih parametara!

Dijana

*** PRIMEDBA Administratora -- U naslovu je stajalo Lilit, Krion, obrisao sam Krion da bi se ova diskusija koncentrisala na daleko poznatiju Lilit. Ko ima šta da kaže o Krionu, može da otvori posebnu diskusiju za to. Ja lično nemam nikakva iskustva sa Krionom, ali ako neko ima, samo neka izvoli!

AstroDul
Site Admin
Posts:224
Joined:Thu Jan 01, 1970 2:00 am

Lilit, šta je to!?

Post by AstroDul » Mon Mar 05, 2007 8:35 am

Na nebu postoje dva svetla, Sunce i Mesec, direktno i odraženo svetlo. Mesec je svima vidljiv noću, neki put pomalo i preko dana i, što je kuriozitet, na nebu se ta dva svetla vide kao diskovi istog prečnika. Mesec vlada instinktima, emocijama, psihom, svime onim čemu smo direktno privrženi.

Mesec se još zove i Luna, ali nije jedini prirodni zemaljski satelit. Lilit bi bio drugi satelit, a trebalo bi da postoji bar još jedno nebesko telo, tj. asteroid koji kruži oko Zemlje. Asteroid Lilit je astronomski opažen 5 puta tokom 19 i početka 20-og veka, a onda su se opservatorije prebacile na posmatranje Plutona i ostalih "novih" tela u Sunčevom sistemu. Dakle, ako pričamo o Lilit kao fizičkom telu, ono postoji, ima svoje efemeride, koje su i objavljene za 20 vek itd. Uprkos tome, većina astronoma i astrologa smatra da ovakav asteroid Lilit ne postoji.

Asteroid Lilit je emotivno nevezivanje, strah od vezivanja i tumači se po znacima i kućama kao i sve drugo u astrologiji.

Mitološki, Lilit je prva žena Adamova (Eva je druga), a Dupor je tumači kao ženu seksualnog demona, niske strasti koje, ako treba, uništavaju sve oko sebe. Posrnula žena, posrnula strast itd.

Sve ovo treba proveravati po horoskopima, naravno.

E sad, u proteklih nekoliko godina pojavila se još jedna Lilit, uglavnom u raznim astrološkim programima, u značenju Crni Mesec, Black Moon. Evo šta kaže u uputstvu za Solar Fire, program koji košta 300 dolara:
The Lilith used in Solar Fire is the one popular in Europe, and it is also called the Black Moon. This is not actually a hypothetical planet, but rather the geocentric position of the empty focus of the moon’s orbital ellipse (the earth being at the other focus). Solar Fire gives the Black Moon’s mean position.
Prevedeno:
Lilit koja se koristi u programu Solar Fire je ona koja je popularna u Evropi, a zove se još i Crni Mesec. To zapravo nije ona hipotetička planeta, već je to geocentrična pozicija prazne fokalne tačke mesečeve orbitalne elipse (Zemlja je u drugom fokus te elipse). Solar Fire izračunava srednji položaj Crnog Meseca.
Dakle, asteroid Lilit i fokusna tačka Lune imaju isto ime, Crni Mesec, i to onda unosi zabunu. Mora tačno da se vidi šta taj izraz predstavlja u datom programu, diskusiji, horoskopu itd.

Eto, toliko za početak o Lilith.

Dijana
Posts:36
Joined:Mon Feb 26, 2007 3:42 pm
Location:Beograd

Post by Dijana » Mon Mar 05, 2007 8:03 pm

Asteroid Lilit je astronomski opažen 5 puta tokom 19 i početka 20-og veka, a onda su se opservatorije prebacile na posmatranje Plutona i ostalih "novih" tela u Sunčevom sistemu.
Kažete da je opažen, a posle pažnja astronoma usmerena na ostala nebeska tela. Da stvarno, zašto ga niko naučno ne pominje, pa makar ga i ne izučavali? Pa zar nije to ipak jedno otkriće, pa makar i bio nevažan za naučnike.

Eto, izučavali su Pluton. I na kraju zaključili da nije planeta nego palnetoid! Znači na osnovu nekih saznanja su došli do toga. Zašto smatraju da Lilith nije važan ako je blizu Zemlje, ako je drugi satelit?

Pa možda i on ima uticaj na Zemlju koji je očigledan i za naučnike? Kao što Mesec prouzrokuje plimu i oseku npr., ko zna za šta bi onda bio ovaj odgovoran? Možda prouzrokuje baš nešto što se svima nama dešava, a mi i nismo svesni da je Lilith odgovoran?

Ja sam čula objašnjenje, mada mi je bilo vrlo nejasno, a to je da je Lilith Mesečeva senka odnosno Crni Mesec!

Onda Vaše objašnjenje ima više logike!

Mitološki, Lilit je prva žena Adamova (Eva je druga), a Dupor je tumači kao ženu seksualnog demona, niske strasti koje, ako treba, uništavaju sve oko sebe. Posrnula žena, posrnula strast itd.
Znači li to da kao i Mesec (što neki astrolozi kažu) ima više uticaja na žene? Ili objašnjava naše tajne seksualne želje i maštanja? Ono možda perverzno, što svako od nas manje više ima?

Pa možda zato astrolozi i neće to da pominju.

AstroDul
Site Admin
Posts:224
Joined:Thu Jan 01, 1970 2:00 am

Još o Lilit

Post by AstroDul » Mon Mar 05, 2007 8:27 pm

Eto, izučavali su Pluton. I na kraju zaključili da nije planeta nego palnetoid! Znači na osnovu nekih saznanja su došli do toga. Zašto smatraju da Lilith nije važan ako je blizu Zemlje, ako je drugi satelit?
Još jedno moguće značenje za Lilit je da ona predstavlja treće oko, po sistemu Sunce i Mesec su dva svetla pa imamo dva oka, a Lilit je isto tu, samo manje opažljiva, baš kao i treće oko.
Pa možda i on ima uticaj na Zemlju koji je očigledan i za naučnike? Kao što Mesec prouzrokuje plimu i oseku npr., ko zna za šta bi onda bio ovaj odgovoran? Možda prouzrokuje baš nešto što se svima nama dešava, a mi i nismo svesni da je Lilith odgovoran?
Lilit je isuviše malo nebesko telo da bi radila to što nama Meseca radi, pogotovu u smislu plime i oseke.
Ja sam čula objašnjenje, mada mi je bilo vrlo nejasno, a to je da je Lilith Mesečeva senka odnosno Crni Mesec!
Nije Mesečeva senka, uopšte ne zavisi od Meseca već ima svoje efemeride. Niti je Crni Mesec Mesečeva senka, već druga, prazna fokusna tačka Mesečeve elipse oko Zemlje. No to i nije tako bitno, već treba uzeti horoskope, pre svega svoje i svojih ukućana, proučavati šta ovo ili ono telo i tačka rade, pa onda ta iskustva sabirati, porediti itd. Ako se tako radi, astrologija postaje prava nauka.

Post Reply